seminars, group meetings

 

Nov. 2018


  1. -Friday, Nov. 24 at 1 pm, Markus Zenk: On combining relaxation with Glimm’s scheme, rm. 40.03.003

  2. -Friday, Nov. 16 at 1:45 pm: our group meeting, rm. 40.03.003

  3. -Friday, Nov. 16 at 1 pm, Simon Markfelder: Solutions to the compressible Euler equations are not unique, rm. 40.03.003


Oct. 2018


- Wednesday, Oct. 31 at 1 pm: our group meeting, rm. 40.03.003

- Thursday, Okt. 25 at 1 pm: Sandra Warnecke: Imaging of moving bodies using partial differential equations,  rm. 40.03.003

- Tuesday, Oct. 23 at 1 pm: Oberseminar by Eduard Feireisl : Well/ill posedness for problems in fluid mechanics,  rm. 40.03.003 

  1. -Friday, Oct. 19 at 2 pm: our group meeting, rm. 40.02.007

- Wednesday, Oct. 10 at 1 pm: our group meeting, rm. 40.03.003

  1. -Oct. 1 - 5: Fall school Hyperbolic conservation laws and mathematics of fluid mechanics, with lectures by Constantine Dafermos, Eduard Feireisl, Sara Daneri and Simon Markfelder


Sept. 2018


- Thursday, Sept. 27 at 1:45 pm: our group meeting, rm. 40.03.003

- Thursday, Sept. 27 at 1 pm: Markus Zenk: On multi-dimensional relaxation for systems of conservation laws,  rm. 40.03.003

- Monday, Sept. 24 at 2 pm Oberseminar by Jennifer Ryan (University of East Anglia, England): How to improve the convergence rate of rates of Discontinuous Galerkin numerical solutions for conservation laws, rm. 40.03.003

- Thursday, Sept. 20 at 3 pm: Farewell to Marlies with cake, rm. 40.03.003

- Thursday, Sept. 20 at 2 pm: Jonas Berberich The ultimate stationarity preserving numerical method for conservation laws with source terms, rm. 40.03.003

  1. -Tuesday, Sept. 18 at 1:45 pm: our group meeting, rm. 40.03.003

  2. -Tuesday, Sept. 18 at 1 pm Oberseminar by Jørgen Dokken (Simula Lab, Oslo): Algorithmic differentiation for shape optimization problems in the Finite Element Framework FEniCS, rm. 40.03.003

  3. -Tuesday, Sept. 4 at 1 pm: our group meeting, rm. 40.03.003


Aug. 2018


  1. -Thursday, Aug. 9 at 1:45 pm: our group meeting, rm. 40.03.003

- Thursday, Aug. 9 at 1 pm: Marlies Pirner Coercivity estimates for kinetic equations, rm. 40.03.003

  1. -Wednesday, Aug. 8 at 2:30 pm: Jens Klotzky’s defense, rm. SE 40

  2. -Thursday, Aug. 2 at 1 pm: our group meeting, rm. 40.03.003


July 2018


  1. -Tuesday, July 31 at 2 pm: Francesco DeAnna: Complex Fluids for Dummies, rm. 40.03.003

  2. -Thursday, July 26 at 1:45 pm: our group meeting, rm. 40.03.003

  3. -Thursday, June 26 at 1 pm: Jonathan Hohm: Multi-d high order finite volume schemes where cell boundaries are actively evolved, rm. 40.03.003

- Wednesday, July 25 at 2 pm: Wasilij Barsukow: Multi-d schemes for linearized Euler with gravity that are both well-balanced and asymptotic preserving, rm. 40.03.003

  1. -Tuesday, July 17 at 3 pm: our group meeting, rm. 40.03.003

  2. -Tuesday, July 17 at 2 pm: Seok-Bae Yun (South Korea): Convergence of a numerical scheme for a Boltzmann-like model, rm. 40.03.003


June 2018


  1. -Thursday, June 21 at 2:15 pm: our group meeting, rm. 40.03.003

  2. -Thursday, June 21 at 1:30 pm: Yannik Gleichmann: The Kuzenetsov Lemma for conservation laws with space and time dependent flux, rm. 40.03.003

  3. -Wednesday, June 20 at 4:15 pm: colloquium by Bill Crawley-Boevey: My struggle with the Deligne Simpson problem, rm. SE 40

  4. -Friday, June 15 at 2:00 pm: Jens Klotzky: Well-posedness of a fluid-particle interaction model, rm. 40.03.003

  5. -Thursday, June 7 at 2 pm: : our group meeting, rm. 40.03.003

  6. -Tuesday, June 5 at 10:30 am: Stephan Schmidt: Large scale geometric inverse problems


May 2018


  1. -Friday, May 25 at 2 pm: : our group meeting, rm. 40.03.003

  2. -Thursday, May 24 at 11 am: Seminar Jonas Berberich: On a low Mach scheme for ideal magnetohydrodynamics, rm. 40.03.003

  3. -Thursday, May 17 at 11 am: Seminar Markus Zenk: Well-balancing shallow water equations with moving equilibria, rm. 40.03.003

  4. -Thursday, May 10: 10 am until 5 pm work group excursion to Volkach am Main

  5. -Friday, May 4 at 3 pm: : our group meeting, rm. 40.03.003

  6. -Thursday, May 3 at 11 am: Seminar Simon Markfelder: Non-uniqueness of the full Euler equations, rm. 40.03.003

  7. -Wednesday, May 2 at 4:30 pm: Hollywood’s view of a proof: Proof (2005 film), rm. 40.03.003


April 2018


  1. -Thursday, Apr. 26 at 3 pm: our group meeting, rm. 40.03.003

  2. -Thursday, Apr. 26 at 2 pm: Seminar Praveen Chandarshekar: On divergence-free reconstruction schemes for computational electrodynamics and magnetohydrodynamics, rm. 40.03.003

  3. -Tuesday, Apr. 24 at 11 am: Elena Gaburro: On a moving mesh method for partial differential equations, rm. 40.03.003

  4. -Thursday, Apr. 19 at 4:15 pm: colloquium Philippe Helluy: Techniques for Relaxation SE 40

  5. -Wednesday, Apr. 18 at 4 pm: Emmanuel Franck: Numerical methods for stiff hyperbolic systems rm. 40.03.003

  6. -Monday, Apr. 16 at 2:15 pm: Marlies Pirner’s thesis defense, rm. SE 30

  7. -Friday, Apr. 13 at 2 pm: Walter Boscheri: High order Arbitrary-Lagrangian-Eulerian Finite Volume and Discontinuous Galerkin schemes on moving unstructured meshes, rm. 40.03.003

  8. -Wednesday, Apr. 11 at 4:15 pm: colloquium Michael Dumbser: High Order schemes for hyperbolic conservation laws SE 40

  9. -Friday, Apr. 6 at 1 pm: our group meeting, rm. 40.03.003

  10. -Thursday, Apr. 5 at 11 am: Martin Müller: Numerical solutions of a multi-species kinetic model, rm. 40.03.003



Mar. 2018


  1. -Wednesday, Mar 28 at 2 pm: Wasilij Barsulow’s thesis defense, rm. SE40

  2. -Tuesday, Mar 27 at 1 pm: our group meeting, rm. 40.03.003


Feb. 2018


  1. -Monday, Feb. 19 at 11:00 am: Wasilij Barsulow: Low Mach number finite volume methods for the acoustic and Euler equations, room 40.03.003

  2. -Thursday, Feb. 15 at 11:00 am: Marlies Pirner: Kinetic modelling of gas mixtures, room 40.03.003

  3. -Tuesday, Feb. 13 at 1 pm: our group meeting, rm. 40.03.003

  4. -Tuesday, Feb. 13 at 11:00 am: Emanuela Abbate: An all-speed scheme for the simulation of compressible flows and multi-material interfaces, room 40.03.003

  5. -Friday, Feb. 9 at 7 pm: The end-of-semester party at my house

  6. -Wednesday, Feb. 7 at 4:15 pm: colloquium talk by Barbara Kaltenbacher, Minimization based formulation and regularization of inverse problems, room SE 40

  7. -Tuesday, Feb. 6 at 1:15 pm: our group meeting, rm. 40.03.003

  8. -Tuesday, Feb. 6 at 11:00 am: Matteo Semplice: High order Finite Volume Schemes for Balance Laws with Stiff Sources, room 40.03.003



Dec. 2017


  1. -Wednesday, Dec. 6 at 4:15 pm: colloquium talk by Shi Jin, Uncertainty quantification for multiscale kinetic equations , room SE 40

  2. -Tuesday, Dec. 5 at 11:00 am: Liu Liu; Sensitivity Analysis and Spectral Convergence of the Stochastic Galerkin Approximation to Collisional Kinetic Equations with Multiple Scales and Uncertainties, room 40.02.007

  3. -Monday, Dec. 4 at 1:15 pm: our group meets Shi Jin, rm. 40.03.003



Nov. 2017


- Friday, Nov. 24 at 2 pm: PhD defense of the Markus Zenk, room SE 30

  1. -Thursday, Nov. 23 at 2:45 pm: Our group meeting, rm. 40.03.003

  2. -Thursday, Nov. 23 at 2 pm Jayesh Badwaik: An introduction to the discontinuous Galerkin method and beyond, rm. 40.03.003

  3. -Thursday, Nov. 9 at 2 pm: Our group meeting, rm. 40.03.003

  4. -Wednesday, Nov. 8 at 11 am: Andrea Thomann: A well-balanced method for Euler with gravity that us high order for the hydrostatic equilibrium, rm. 40.03.003


Oct. 2017


  1. -Friday, Oct. 13 at 2 pm Phil Roe: Geometrical Aspects of Finite-volume Schemes, rm. 40.03.003

  2. -Wednesday, Oct. 11 at 2:45 pm: Our group meeting, rm. 40.03.003

  3. -Wednesday, Oct. 11 at 2 pm Markus Zenk: On numerical methods for astrophysical applications, rm. 40.03.003



Sept. 2017


  1. -Tuesday, Sept. 19 at 2 pm: Our group meeting, rm. 40.03.003

  2. -Thursday, Sept. 14 at 11 am: Stephan Schmidt: On shape optimization and its applications, rm. 40.03.003

  3. -Tuesday, Sept. 12 at 11 am: Marlies Pirner: Deriving macroscopic balance laws for gas mixtures from kinetic equations, rm. 40.03.003


Aug. 2017


  1. -Friday, Aug. 25 at 2 pm: Our group meeting, rm. 40.03.003

  2. -Tuesday, Aug. 1 at 11 am: Nicole Scheller: On conservation laws with uncertainty, rm. 40.03.003

  3. -Wednesday, Aug. 2 at 2 pm: Jayesh Badwaik: On moving a 2-d triangular mesh: finding velocities at the vorticies, rm. 40.03.003


July 2017


  1. -Friday, July 28 at 7 pm: The end-of-semester party at my house

  2. -Thursday, July 27 at 4 pm: Our group meeting, rm. 40.03.003

  3. -Tuesday, July 25 at 2:30 pm: Rony Touma: On central schemes for hyperbolic systems, rm. 40.00.006

- Wednesday, July 19 at 4:15 pm: Nicolas Seguin in the colloquium: Entropy and stability for hyperbolic equations, rm. SE 40

  1. -Thursday, July 13 at 10 am: Praveen in the Oberseminar: A globally divergence-free DG scheme for induction and related equations, rm. 40.03.003

  2. -Tuesday, July 11 at 11 am: Anaïs Crestetto in the Oberseminar: A particle-micro-macro decomposition for Boltzmann-BGK-like equations in the diffusion scaling, rm. 40.03.003

- Thursday, July 6 at 11 am: Nils Risebro in the Oberseminar: On microscopic and macroscopic traffic models, rm. 40.03.003



June 2017


  1. -Friday, June 30 at 12:15 pm - 1:45 pm: Nils-Henrik Risebro in a mini-course: Front-tracking for systems of conservation laws - part 3, rm. 40.03.003

  2. -Thursday, June 29 at 4 pm: Our group meeting, rm. 40.03.003

  3. -Thursday, June 29 at 2:15 pm - 3:45 pm: Nils-Henrik Risebro in a mini-course: Front-tracking for systems of conservation laws - part 2, rm. 40.03.003

  4. -Friday, June 23 at 1 pm: Alex Kurganov in the Oberseminar: Simple Eulerian Methods for Hyperbolic Problems in Domains with Moving Boundaries and Obstacles, rm. 40.03.003

  5. -Thursday, June 22 at 9 am - 10:30 am: Nils-Henrik Risebro in a mini-course: Front-tracking for systems of conservation laws - part 1, rm. 40.03.003

  6. - Wednesday, June 21 at 4:15 pm, Martin Thiesen speaks in the colloquium: Mathematical tools for asset management, rm. SE 40

- Tuesday, June 20 at 11am: Matteo Semplice in the Oberseminar: On novel uniformly accurate reconstructions for high order finite volume methods, rm. 40.03.003

- Wednesday, June 14 at 11am: Marlies Pirner: Extension to an ES-BGK model for a multi-component gas mixture, rm. 40.03.003

  1. -Friday, June 9 at 2 pm: Our group meeting, rm. 40.03.003

  2. -Tuesday, June 6 all day: Our work group excursion to Nürnberg


May 2017


  1. -Tuesday, May 23 at 11 am: Simon Markfelder: The Riemann problem for the multidimensional isentropic system of gas dynamics is ill-posed if it contains a shock, rm. 40.03.003

  2. -Thursday, May 18 at 11 am: Wasilij Barsukow: A genuinely two-dimensional scheme for linearized Euler, rm. 40.03.003

  3. -Wednesday, May 17 at 4:15 pm: Nils Henrik Risebro: colloquium: On modeling traffic flow, rm. SE 40

  4. -Tuesday, May 16 at 11 am: Jens Klotzky: Well-posedness of a multi-particle fluid model, rm. 40.03.003

  5. -Friday, May 12 at 2 pm: Pablo Gallego’s PhD defense, rm. SE 40

  6. -Thursday, May. 11 at 1 pm: Our group meeting, rm. 40.03.003

  7. -Tuesday, May 9 at 10 am: Gabriella Puppo: On AP schemes for kinetic models, rm. 40.03.003


Apr. 2017


  1. -Thursday, Apr. 27 at 1 pm: Our group meeting, rm. 40.03.003

  2. -Monday, Apr. 24 at 11 am: Gero Schnücke: On entropy stable schemes for the Euler equations, rm. 40.03.003

  3. -Tuesday, Apr. 11 at 11 am: Jonas Berberich: On well-balanced schemes for Euler with gravity, rm. 40.03.003

  4. -Wednesday, Apr. 5 at 1 pm: Our group meeting, rm. 40.03.003

  5. -Monday, Apr. 3 at 11 am: Marlies Pirner: On well-posedness of multi-species kinetic models, rm. 40.03.003



Mar. 2017


  1. -Thursday, Mar. 30 at 11 am: Wasilij Barsukow: On numerically preserving stationary solutions: acoustics, gravity, nonlinear, higher order, rm. 40.03.003

  2. -Monday, Mar. 27 at 11 am: Zhongjie Lu: Spectral approximation for polynomial eigenvalue problems, rm. 40.03.003

  3. -Friday, Mar. 17 at 2 pm: Our group meeting, rm. 40.03.003


Feb. 2017


  1. -Friday, Feb. 24 at 11:00 am: Our group meeting, rm. 40.03.003

  2. -Thursday, Feb. 9 at 1:15 pm: Our group meeting, rm. 40.03.003

  3. -Wednesday. Feb. 8 at 4:15 pm: Emil Wiedemann speaks in the colloquium: Turbulent Flows: Compressible vs. Incompressible rm SE 40

  4. -Wednesday, Feb. 1 at 11 am: Pablo Gallego:  On a a DG method for Euler and MHDrm. 40.03.003


Jan. 2017


  1. -Tuesday, Jan. 31 at 11 am: Marlies Pirner: On a kinetic description of liquids, rm. 40.03.003

  2. -Friday, Jan. 27 at 1:15 pm: Our group meeting, rm. 40.03.003

  3. -Wednesday. Jan. 25 at 4:15 pm: Sarka Necasova speaks in the colloquium: Motion of fluids: applications in astrophysics, in medicine and in other areas, rm SE 40

  4. -Tuesday, Jan. 24 at 11 am: Gabriella Puppo in the Oberseminar: Multispecies kinetic models and its numerics, rm. 40.03.003

  5. -Friday, Jan. 20 at 8:30 am: Simon Markfelder: How does the DeLellis-Szekelyhidi theory on “wild solutions” work? Part II, rm SE 40

  6. -Wednesday. Jan. 18 at 4:15 pm: Peter Brenner speaks in the colloquium: Feedback Stabilization of Unsteady Flow Problems, rm SE 40

  7. -Wednesday, Jan. 18 at 12:15 pm: Simon Markfelder: How does the DeLellis-Szekelyhidi theory on “wild solutions” work? Part I, rm SE 40

  8. -Friday, Jan. 13 at 2 pm: Our group meeting, rm. 40.03.003

  9. -Friday, Jan. 13 at 1:15 pm: Gero Schnücke: Arbitrary Lagrangian-Eulerian discontinuous Galerkin methods for Hamilton-Jacobi equations, rm 40.03.003 

  10. -Tuesday, Jan. 10 at 11 am: Daniela Sittig: Interest rate models in a negative interest rate environment, rm 40.03.003


Dec. 2016:


  1. -Wednesday, Dec. 21 at 5 pm: Christian Klingenberg: Christmas colloquium: The universe in a computer HS 1 or Max Scheer Hörsaal

  2. -Tuesday, Dec. 20 at 11 am: Andrea Thomann: A relaxation approach for well-balancing, rm 40.03.003

  3. -Friday, Dec. 16 at 3 pm: Our group meeting, rm. 40.03.003

  4. -Friday, Dec. 16 at 2 pm: Markus Zenk: Euler with gravity: well-balanced und low Mach rm 40.03.003

  5. -Monday, Dec. 12 at 2 pm: Nils Henrik Risebro speaks in the Oberseminar: Scalar conservation laws with a stochastically driven flux, rm 40.03.003

  6. -Friday, Dec. 9 from 9 am to 3 pm: The Röpke/Klingenberg Astro Workshop, rm 40.03.003

  7. -Thursday, Dec. 8 from 1 pm on: The Röpke/Klingenberg Astro Workshop, rm 40.03.003

  8. -Tuesday, Dec. 6 at 11 am: Nicolas Seguin in the Oberseminar: Friedrichs’ systems with convex constraints and boundary conditions rm 40.03.003


Nov. 2016:


  1. -Friday, Nov 25 at 2 pm: Our group meeting, rm. 40.03.003

  2. -Friday, Nov 25 at 1 pm: Wasilij Barsukow: Some results on the numerics of linear hyperbolic systems in multiple space dimensions, rm 40.03.003

  3. -Thursday, Nov. 24 at 10 am: Johanna Ridder (Olso University): Liquid crystals and the variational heat equation rm 40.03.003

  4. -Tuesday, Nov 22 at 2 pm: Marlies Pirner: On kinetic modeling, rm 40.03.003

  5. -Friday, Nov 18 at 2 pm: Jayesh Badwaik: Uncertainty quantification for conservation laws rm 40.03.003

  6. -Wednesday, Nov 16 at 4 pm: Jens Klotzky: Existence of wild solutions for MHD with magnetic diffusivity rm 40.03.003

  7. -Thursday, Nov 3 at 11 pm: Our group meeting, rm. 40.03.003

  8. -Thursday, Nov 3 at 10 am: Philippe Helluy (Univ. Strasbourg) speaks in the Oberseminar: High perfomance comuting and magnetohydrodynamics rm 40.03.003


Oct. 2016:


  1. -Friday Oct 28 at 10:30 am: Eduard Feireisl (Academy Sciences, Prague), part 6 of a short course: A compact course on compressible fluid flows rm 40.03.003

  2. -Wednesday Oct 26 at 10:30 am: Eduard Feireisl (Academy Sciences, Prague), part 5 of a short course: A compact course on compressible fluid flows rm 40.03.003

  3. -Monday, Oct 24 at 2 pm: Our group meeting, rm. 40.03.003

  4. -Friday Oct 21 at 10:30 am: Eduard Feireisl (Academy Sciences, Prague), part 4 of a short course: A compact course on compressible fluid flows rm 40.03.003

  5. -Wednesday Oct 19 at 10:30 am: Eduard Feireisl (Academy Sciences, Prague), colloquium talk: Weak vs. strong solutions in the mathematical theory of compressible fluid flows rm SE 40

  6. -Friday Oct 14 at 10:30 am: Eduard Feireisl (Academy Sciences, Prague), part 3 of a short course: A compact course on compressible fluid flows rm 40.03.003

  7. -Wednesday Oct 12 at 10:30 am: Eduard Feireisl (Academy Sciences, Prague), part 2 of a short course: A compact course on compressible fluid flows rm 40.03.003

  8. -Tuesday Oct. 11 at 2 pm: the PhD defense of Gero Schnücke, rm SE 40

  9. -Friday Oct 7 at 10:30 am: Eduard Feireisl (Academy Sciences, Prague), part 1 of a short course: A compact course on compressible fluid flows rm 40.03.003

  10. -Wednesday, Oct 5 at 11 am: Our group meeting, rm. 40.03.003


July 2016:


  1. -Friday July 29 at 10 am: Phil Roe (Ann Arbor, Mich., USA) will speak in the Oberseminar: Did numerical methods for hyperbolic problems take a wrong turning? rm 40.03.003

  2. -Tuesday, July 26 at 3 pm: Our group meeting, rm. 40.03.003

  3. -Tuesday July 26 at 2 pm: Qin Li (Madison, Wisc., USA) will speak in the Oberseminar: On boundary layers in fluid-kinetic coupling, rm 40.03.003

  4. -Thursday, July 21 at 11 am: Praveen Chadrashekar (Bangalore, India) speaks in the Oberseminar: Discontinuous Galerkin methods applied to anisotropic diffusion, rm 40.03.003

  5. -Thursday, July 14 at 11 am: Jiang Xu (Nanjing, China) speaks in the Oberseminar: Optimal time-decay estimates for hyperbolic systems with dissipation, rm 40.03.003

  6. -Tuesday, June 12 at 2 pm: Our group meeting, rm. 40.03.003


June 2016:


  1. -Tuesday, June 14 at 3 pm: Nicolas Seguin (Nantes, France) speaks in the Oberseminar: Non-hydrostatic extension of classical shallow-water models, rm 40.03.003

  2. -Tuesday, June 14 at 2 pm: Nils-Henrik Risebro (Oslo) speaks in the Oberseminar: Convergence rates for numerical schemes approximating solutions to degenerate convection-diffusion equations, rm 40.03.003

  3. -Tuesday, June 14 at 1 pm: Our group meeting, rm. 40.03.003

  4. -Wednesday, June 1 at 4:15 pm: Remi Abgrall (Zürich) speaks in the colloquium: On the approximation of hyperbolic problems, the example of fluid mechanics, rm SE 40

  5. -Wednesday, June 1 at 2 pm: Our group meeting, rm. 40.03.003


  1. -May 2016:


  1. -Friday, May 27 at 2:15 pm: Jens Klotzky will speak in the “Theory of conservation laws” seminar: "Well-posedness for a one dimensional interaction model in rm 40.03.003

  2. -Thursday, May 26: all day “Betriebsausflug

  3. -Friday, May 20 at 2:15 pm: Marlies Pirner will speak in the “Kinetic and plasma” seminar: "On longitudinal space charge waves in plasma, also called Landau damping” in rm 40.03.003

  4. -Tuesday, May 10 at 2 pm: Jayesh Badwaik will speak in the “DG and moving mesh” seminar: "On an arbitrary Lagrangian-Eulerian discontinuous Galerkin method for the Euler equations” in rm 40.03.003

  5. -Monday, May 9 at 11:00 am: Our group meeting, rm. 40.03.003

  6. -Wednesday, May 4 at 3 pm: Jens Klotzky will speak in the “Theory of conservation laws seminar”: “Finding non-unique entropy solutions for compressible flow”, rm. 40.03.003


March 2016:


  1. -Monday, April 25 at 2 pm: Andrea Thomann will speak in our internal seminar: “Stabilität und Genauigkeit eine Pseudospektralverfahrens für die Wignerfuntions Gleichung” rm. 40.03.003

  2. -Wednesday, Apr. 20 at 2:00 pm: Anaïs Crestetto will speak in the Oberseminar:  “A Well-Balanced Finite Volume Scheme for a Mixed Hyperbolic/Parabolic System to Model Chemotaxis”, rm. 40.03.003

  3. -Tuesday, Apr. 19 at 3:00 pm: Our group meeting, rm. 40.03.003

  4. -Tuesday, Apr. 19 at 2:00 pm: Christophe Berthon (Nantes, France) will speak in the Oberseminar:  “The relative entropy method for the diffusive limit of numerical schemes”, rm. 40.03.003

  5. -Tuesday, Apr. 12 at 2:00 pm: Gero Schnücke will speak “DG and moving mesh” seminar:  “On the non-linear stability of a simple arbitrary Lagrangian-Eulerian (ALE) discontinuous Galerkin method for scalar conservation laws”, rm. 40.03.003


  1. -March 2016:


  1. -Tuesday, Mar. 15 at 4:00 pm: Céline Caldini-Queiros (Garching) will speak in the Oberseminar:  “Coupling fluid with kinetic models of plasma”, rm. 40.03.003

  2. -Tuesday, Mar. 15 at 3:00 pm: Our group meeting, rm. 40.03.003


Feb. 2016:


  1. -Friday, Feb. 19 at 2:00 pm: Our group meeting, rm. 40.03.003

  2. -Thursday, Feb. 18 at 4 pm: Anupam Pal Choudhury in the “Theory of conservation laws seminar”: “Qualitative behaviour of some weakly hyperbolic systems”, rm. 40.03.003

  3. -Friday, Feb. 12 at 4 pm: Marie Meltzer speaks in our internal seminar “On multi-species traffic models”, rm. 40.03.003

  4. -Friday, Feb. 5 at 10 am: Gabriella Puppo (Como, Italy) speaks in our internal seminar “Asymptotic preserving schemes for the BGK equation”, rm. 40.03.003

  5. -Tuesday, Feb. 2 at 2:00 pm: Wasilij Barsukow speaks in our internal seminar “Towards solving the linearized multi-d Euler equations with a genuinly multi-d scheme”, rm. 40.02.007

  6. -Monday, Feb. 1 at 2:00 pm: Our group meeting, rm. 40.03.003


Jan. 2016:


  1. -Monday, Jan. 18 at 4:00 pm: Florian Bernard (Bordeaux, France) in the “Kinetic models and plasma seminar”: “Numerical solutions to a multi-species kinetic model", rm 40.03.003

  2. -Thursday, Jan. 14 at 3:00 pm: Dominik Zoar in the “Low-Mach well-balanced seminar": A well balanced scheme that works at low Mach numbers for the Euler equations with gravity", rm 40.03.003

  3. -Wednesday, Jan. 13 at 4:15 pm colloquium talk by Qin Li (Madison, Wisc., USA) : Kinetic fluid coupling: the transition form Boltzmann to Euler”, rm. SE 40

  4. -Monday, Jan. 11 at 2:00 pm: Our group meeting rm 40.03.003


Dec. 2015:


  1. -Tuesday, Dec. 15 at 11 am: Nils-Henrik Risebro (Oslo) in the “Theory of conservation laws seminar”: "On a problem arising from finance", rm 30.02.003

  2. -Monday, Dec. 14 at 3:30 pm: Our group meeting, rm 30.02.003

  3. -Thursday, Dec. 3 at 2 pm Oberseminar talk by Indranil Chowdhury (Tata Institute Bangalore): On the rate of convergence for monotone approximations of

non-local Isaacs equations”, rm. 30.02.003


Nov. 2015:


  1. -Thursday, Nov. 26 at 10 am: Our group meeting rm 30.02.003

  2. -Wednesday, Nov. 25 at 16:15 am colloquium talk by László Székelyhidi  (Leipzig): Bending surfaces and turbulent energy cascades”, rm. SE 40

  3. -Monday, Nov. 23 at 3 pm Oberseminar talk by Deep Ray (Zürich & Bangalore): A sign preserving WENO reconstruction method”, rm. 30.02.003

  4. -Thursday, Nov. 19 at 2 pm Oberseminar talk by Stephan Schmidt (Würzburg): Large Scale Shape Optimization - PDE Constrained Optimization and Computer Geometry”, rm. 30.02.003

  5. -Wednesday, Nov. 18 at 2 pm Oberseminar talk by Dimitar Vlaykov (Göttingen): Numerical simulation of turbulence modeling via subgrid scale models”, rm. 30.02.003

  6. -Friday, Nov. 13 at 11 am: Our group meeting rm 30.03.007

  7. -Thursday, Nov. 12 at 2 pm: Wasilij Barsukow in the “Low Mach number- well balanced seminar”: “A report in the ‘Paris low velocity’ workshop” rm 30.02.003

  8. -Tuesday, Nov. 10 at 11 am: V. Gowda (Bangalore) in the “Oberseminar mathematical fluid mechanics”: “Godunov type numerical methods for a hyperbolic system of balance laws arising in granular matter theoryrm 30.02.003

  9. -Monday, Nov. 9 at 3 pm: Markus Zenk in the “Low Mach number- well balanced seminar”: “Relaxation for a multi-dimensional Riemann problem” rm 30.02.003

  10. -Wednesday, Nov. 4 at 4:15 pm colloquium talk by Gabriella Puppo: Entropy - or How to Successful Find Numerical Solutions to Conservation Laws” , rm. SE 40

  11. -Tuesday, Nov. 3 at 11 am talk “Low Mach number - well balanced seminar” by Lingling Zhou: On superconvergence of the local discontinuous Galerkin method for the 1-d linear Schrödinger equation”, rm. 30.02.003

  12. -Monday, Nov. 2 at 2 pm: Our group meeting rm 30.02.003


Oct. 2015:


  1. -Thursday, Oct. 29 at 2 pm: Gabriella Puppo in the “Theory of conservation laws seminar”: "Connecting the relaxation approach and the BGK approximation via Chapman-Enscog" rm 30.02.003

  2. -Tuesday, Oct. 20 at 11 am: Markus Zenk in the “Low Mach - well balanced seminar”: “Combining the well-balanced and low Mach no. property for Euler with gravity via relaxation” rm 30.02.003

  3. -Monday, Oct. 19 at 3 pm: Marlies Pirner in the “Freedom-of-speech seminar”: "My hike across the alps from Munich to Venice" rm 30.02.003

  4. -Wednesday, Oct. 15 at 4:15 pm: colloquium talk by Claude Bardos: Turbulence for Navier-Stokes equations in the zero viscosity limit with boundary effects, rm. SE 40

  5. -Tuesday, Oct. 13 at 11 am: Our group meeting, rm. 30.02.003


Aug. 2015:


  1. -Monday, Aug. 31 at 2:45 pm: Rajib Dutta in the “Theory of conservation laws seminar”: ”Convergence of higher order schemes for KDV”, rm. 30.02.003

  2. -Friday, Aug. 28 at 11 am: Our group meeting, rm. 30.02.003

  3. -Friday, Aug. 14 at 2 pm: Wasilij Barsukow: ”On a genuinly two dimensional scheme for linear acoustics suggested by Phil Roe”, rm. 30.02.003

  4. -Wednesday, Aug. 12 at 10 am: Marlies Pirner in the “Kinetic models and plasma seminar”: Hydrodynamic limits of the Boltzmann equation, rm. 30.02.003

  5. -Tuesday, Aug. 4 at 11 am: Our group meeting, rm. 30.03.007

  6. -Tuesday, Aug. 4 at 10 am: Agnieszka Swierczewska-Gwiazda in the “Oberseminar mathematical fluid mechanics”: On weak and measure-valued solutions to compressible Euler and similar systems, rm 30.03.007


July 2015:


  1. -Wednesday, July 29 at 1 pm: Nikolaos Sfakianakis in the “Oberseminar mathematical fluid mechanics”: On the numerical effects of adaptive meshes on conservation laws , rm 30.02.003

  2. -Monday, July 20 at 11 am: Our group meeting, rm. 30.02.003

- Tuesday, July 8 at 11 am: Our group meeting, rm. 30.02.003

- June 29 - July 3: Workshop: Evolutionary equations, theory and numerics, for details click here


June 2015:


- Wednesday, June 24 at 11 am: Nils-Henrik Risebro in the “Theory of conservation laws seminar” : “An introduction to front tracking”, rm 30.02.003

- Tuesday, June 23 at 4 pm: Our group meeting, Nils-Henrik Risebro, Ujjwal Koley, Sudarshan Kumar will join us, rm. 30.02.003

- Monday, June 22 at 1 pm: Nils-Henrik Risebro in the “Oberseminar mathematical fluid mechanics”: Numerical methods for KdV-like equations, rm 30.02.003

  1. -Friday, June 12 at 11 am: Marlies Pirner in the “Kinetic models and plasma seminar”: A report on the Rennes workshop on kinetic models”, rm 30.02.003

  2. -Tuesday, June 9 at 2 pm: Our group meeting, rm 30.03.007

  3. -Monday, June 8 at 11 am: Nicoals Seguin in the Oberseminar: A simplified model of fluid particle interaction, rm 30.02.003

  4. -Wednesday, June 3 at 11 am: Feng Xie in the Oberseminar: Some Results on Several Hierarchical Radiation Hydrodynamics Models, rm. 30.02.003



May 2015:


  1. -Friday, May 29 at 2 pm: Our group meeting, rm 30.02.003

  2. -Friday, May 22 at 2 pm: Wasilij Barsukow in the “Low Mach number - well balanced seminar”: Linear stability analysis for low Mach solvers, rm. 30.02.003

  3. -Wednesday, May 20 at 10:00 am: Our group meeting, László Székelhyidi will join us, room: 30.01.007


Apr. 2015:


  1. - Thursday, April 30 at 4 pm: Thomas Dandekar in the “Oberseminar mathematische Strömungsmechanik”: “Bioinformatics and mathematics for biology - two views on the big challenges to model living systems" rm 30.02.003

  2. -Thursday, Apr. 23 at 2:30 pm: Our group meeting room: 30.02.003

  3. -Monday, Apr. 20 at 11 am: Marlies Pirner in the “Kinetic models and plasma seminar”: "On the Chapman Enskpg expansion for kinetic models", rm 30.02.003

  4. -Thursday, Apr. 16 at 2 pm: Praveen in the “Oberseminar mathematische Strömungsmechanik”: “Well-balanced discontinuous Galerkin method for Euler equations with gravity" rm 30.02.003

  5. - Monday, Apr. 13 at 2:15 pm: the first meeting (Vorbesprechung) of the “Seminar angewandte Analysis und numerische Mathematik”, room: 30.02.003

  6. - Thursday, Apr. 9 at 2 pm: Sibu Mabuza in the “DG and moving mesh seminar”: “Progress an a space time DG code for ideal MHD" rm 30.02.003

  7. - Thursday, Apr. 9 at 11 am: Our group meeting room: 30.02.003


Mar. 2015:


  1. - Thursday, Mar. 19 at 10:30 am: Wasilij Barsukow in the “Freedom-of-speach seminar”: "xkcd -- A webcomic of romance, sarcasm, math, and language." rm 30.02.003

  2. - Wednesday, Mar. 18 at 2 pm: Markus Zenk in the “Low Mach number - well balanced”: "A splitting-relaxation approach to Low mach number flows." rm 30.02.003

  3. - Wednesday, Mar. 18 at 10:30 am: Sebastian Ohlmann in the “Low Mach number - well balanced” seminar:  "A second order well-balanced scheme on multi-dimensional unstructured grids" rm 30.02.003

  4. - Tuesday, Mar. 17 at 2 pm: Jens Klotzky in the “Theory of conservation laws seminar”: "A kinetic formulation with boundary conditions" rm 30.02.003

  5. - Tuesday, Mar. 17 at 10:30 am: Rajib Dutta in the “Theory of conservation laws seminar": "Two-Species Model for Traffic Flow" rm 30.02.003

  6. - Monday, Mar. 16 at 11 am: Our group meeting room: 30.02.003

  7. - Monday, Mar. 2 at 11 am: Our group meeting room: 30.02.003


Feb. 2015:


  1. -Thursday, Feb. 19 at 4 pm: Marlies Pirner in the “Kinetic models and plasma seminar”: "On gas/particle models", rm 30.02.003

  2. -Thursday, Feb. 19 at 2 pm: Jens Klotzky in the “Theory of conservation laws seminar”: “Compensated compactness applied to a shallow water elastic fluid model”, rm 30.02.003

  3. -Wednesday, Feb. 18 at 11 am: Sibu Mabuza in the “DG and moving mesh” seminar: “Space-time DG for Euler in the code of Hiltebrand & Mishra", rm 30.02.003

  4. -Tuesday, Feb. 17 at 4 pm: Gero Schnücke & Pablo Gallego in the “DG and moving mesh” seminar: “On Shu’s suggestion for a higher order method for the Arepo moving mesh”, rm 30.02.003

  5. -Tuesday, Feb. 17 at 2 pm: Markus Zenk in the “Low Mach number and well-balanced seminar: “A relaxation method for a moving bottom shall water equation”, rm 30.02.003

  6. -Thursday, Feb. 5 at 10:00 am: Philipp Birken in the Oberseminar: L2Roe, a low dissipation flux function for all Mach numbers, rm 30.02.003

  7. -Tuesday, Feb. 10 at 11 am: Our group meeting room: 30.02.003

  8. -Thursday, Feb. 5 at 10:00 am: Philipp Birken in the Oberseminar: L2Roe, a low dissipation flux function for all Mach numbers, rm 30.02.003

  9. - Monday, Feb. 2 at 3 pm: Gero Schnücke in the “DG & moving mesh seminar”: A brief introduction to Shu and X. Zhangs maximum principle for higher

order methods and an extension to an ALE-DG method, rm 30.02.003


Jan. 2015:


  1. -Wednesday, Jan. 28 at 4 pm: Our group meeting room: 30.02.003

  2. -Wednesday, Jan. 28 at 10:00 am: Christophe Berthon in the Oberseminar: A Godunov-Type Solver for the Numerical Approximation of Gravitational Flows, rm 30.02.003

  3. -Tuesday, Jan. 27 at 2 pm am: Anaïs Crestetto in the Oberseminar: An asymptotic-preserving scheme based on a finite volume/particle-in-cell coupling for Boltzmann-BGK-like equations, rm 30.02.003

- Thursday, Jan. 8 at 1:15 pm: Kevin Schaal in the DG & moving mesh seminar: Introducing AREPO, rm 30.02.003

  1. -Wednesday, Jan. 7 at 4:15 pm: Ansgar Jüngel in the Colloquium: Modeling and Analysis of Multi-Species Systems in Biology, rm SE 40 (in Mathe West, Emil Fischer Str. 40)

  2. -Wednesday, Jan. 7 at 11 am: Our group meeting room: 30.02.003



Dec. 2014:


  1. -Friday, Dec. 12 at 10 am: Krishnan Venky in the “Oberseminar”: “Singular Fourier operators in imaging”, rm. 30.02.003

  2. -Thursday, Dec. 11 at 11 am: Simon Reinwand in the “Theory of conservation laws seminar”: “On the Norwegian front tracking method”, rm. 30.02.003

  3. -Wednesday, Dec. 10 at 11 am: Wasilij Barsukow in the “Low Mach number - well balanced seminar”: “On low Mach number asymptotics”, rm. 30.02.003

  4. -Monday, Dec. 8 at 11 am: Wolfram Schmidt (Astrophysics, Göttingen Univ.) in the Oberseminar: “Turbulence in the cosmic web” rm 30.03.007

  5. -Thursday, Dec. 4 at 4:15 pm: Chi-Wang Shu in the Colloquium: High Order Numerical Methods for Convection Dominated Problems, rm SE 40 (in Mathe West, Emil Fischer Str. 40)

  6. -Thursday, Dec. 4 at 11 am: Our group meeting room: 30.02.003


Nov. 2014:


  1. -Friday, Nov. 28 at 10 am: Sandra May (ETH Zürich) in the Oberseminar: “A new spacetime discontinuous Galerkin method for convection-diffusion systems”, rm. 30.02.003

  2. -Monday, Nov. 24 at 11 am: Gero Schnücke in the “DG & moving mesh seminar”: “Towards a higher order moving grid method for compressible flow equations”, rm. 30.03.007

  3. -Monday, Nov. 17 at 2 pm: Our group meeting room: 30.02.003

  4. -Monday, Nov. 17 at 11 am: Tim Barth (NASA Ames) in the Oberseminar: “Symmetrization and entropy stability for magnetrohydrodynamics”, rm. 30.02.003

  5. -Friday, Nov. 14 at 11 am: Marlies Pirner in the “Kinetic and Plasma Seminar”: “A new BGK model for two species fluids”

  6. -Thursday, Nov. 13 at 10 am: Andreas Hiltebrand (ETH Zürich) in the Oberseminar: “Entropy-stable space-time discontinuous Galerkin schemes for hyperbolic systems of conservation laws”, rm. 30.02.003

  7. -Wednesday, Nov. 12 at 11 am: Sibu Mabuza in the “DG and moving mesh seminar”: “On symmetrization of system of conservation laws”

  8. -Monday, Nov. 10 at 2 pm: Jan Giesselmann (Univ. of Stuttgart) in the Oberseminar: “A posteriori analysis of discontinuous Galerkin schemes for systems of hyperbolic conservation laws”, rm. 30.02.003

  9. -Friday, Nov. 7 at 3 pm: Our group meeting room: 30.02.003

  10. -Tuesday, Nov. 4 at 4:15 pm: meeting of our group with Enrique Zuazua

  11. -Monday, Nov. 3 at 11 am: Yunguang Lu (Hangzhao University, China) in the Oberseminar: “Using compensated compactness to prove existence of a shallow elastic fluid model”, rm. 30.02.003



Oct. 2014:


  1. -Thursday, Oct. 23 at 11 am: Our group meeting room: 30.02.003

  2. -Wednesday, Oct. 22 at 4 pm: Jens Klotzky in the “Theory of conservation laws seminar”: “Uniqueness of entropy solutions for conservation laws with discontinuous fluxes” ,rm. 30.02.003

  3. -Wednesday, Oct. 22 at 11 am: Agnieszka Swierczewska-Gwiazda (Univ. of Warsaw) in the Oberseminar: “Balance  laws with fluxes which are discontinuous both in the unknown and the spatial variable” ,rm. 30.02.003

  4. -cancelled: Monday, Oct. 20 at 11 am: Wolfram Schmidt (Astrophysics, Göttingen Univ.) in the Oberseminar: “Turbulence in the cosmic web”,rm. 30.02.003

  5. -Friday, Oct. 17 at 11 am: Gero Schnücke  in the “DG & moving mesh seminar”: “On the ALE method for the discontinuous Galerkin discretization of conservation laws” ,rm. 30.02.003

  6. -Monday, Oct. 13 at 11 am: Sibusiso Mabuza (Mathematics, Würzburg Univ.) in the Oberseminar: “A Conservative, Positivity Preserving Scheme for Reactive Solute Transport Problems in Moving Domains”,rm. 30.02.003

  7. -Friday, Oct. 10 at 2 pm: Rajib Dutta (our new postdoc) in the Oberseminar: “Operator splitting methods for the Benjamino-Ono equation” ,rm. 30.02.003

  8. -Thursday, Oct. 9 at 2 pm: Gabriella Puppo (Como, Italy) in the Oberseminar: “Fundamental diagrams of traffic flow: the case for heterogeneous kinetic models”, room: 30.02.003

  9. -Thursday, Oct. 9 at 11 am: Our group meeting room: 30.02.003




Aug. 2014:


- Thursday, Sept. 4 at 11 am: Markus Zenk in the "Low Mach number - well-balanced seminar": "A well-balanced scheme for non-hydrostatic equilibria of the shallow water equation", room: 30.02.003

  1. -Friday, Aug. 29 at 11 am: Our group meeting room: 30.02.003

  2. -Thursday, Aug. 28 at 2 pm: Marlies Pirner in the "Kinetic and plasma seminar": "A survey of fluid-kinetic coupling and hybrid methods" room: 30.02.003

  3. -Thursday, Aug. 21 at 11 am: Yinhau Xia & Gero Schnücke in the "DG moving mesh seminar": A moving mesh method for a discontinuous Galerkin code applied to a scalar conservation law: a report on one year of progress” room: 30.03.007

  4. -Tuesday, Aug. 19 at 11 am: Our group meeting room: 30.03.007


July 2014:


  1. -Wednesday, July 9 at 11 am Deep Ray (Tata Institute Applicable Math, Bangalore) in the Oberseminar: “Entropy stable schemes for compressible flows” rm. 30.02.003

  2. -Tuesday, July 8 at 2 pm: Our group meeting

  3. -Tuesday, July 8 at 11 am Arnab Jyoti Das Gupta (Tata Institute Applicable Math, Bangalore) in the Oberseminar: “On a linear PDE arising in see breeze theory” rm. 30.02.003

  4. -Monday, July 7 at 4 pm Vivien Desveaux (Nantes University) in the Oberseminar: “Relaxation techniques for the Euler equations with gravity” rm. 30.02.003



June 2014:


  1. -Monday, June 30 at 11:00 am Praveen (Tata Institute Applicable Math, Bangalore) in the "Oberseminar": On a DG discretiziation of the Navier-Stokes equation room: 30.02.003

  2. -Friday, June 27 at 11:00 am Praveen in the "DG moving mesh seminar": “An informal introduction into the Multidimensional Optimal Order Detection (MOOD) method - a posteriori approach to high-order methods”, room: 30.02.003

  3. -Thursday, June 26 at 10:00 am: Our group meeting, room: 30.03.007

  4. -Tuesday, June 24 EXAMAG meeting: 10 am, Rüdiger Pakmor, Kevin Schaal: Introduction to AREPO, followed by a lengthy discussion, 1:30 pm Praveen: Introduction to DG , followed by a lengthy discussion on implementing DG into AREPO, room: 30.02.003

  5. -Monday, June 23 at 2 pm Christiane Helzel (Universtät Düsseldorf) in the Oberseminar: “Higher oder WENO finite volume methods methods for Cartesian grids” rm. 30.02.003

  6. -Wednesday, June 4 at 2 pm Wasilij Barsukow (Max Planck Institut für Astrophysik in Garching): “Recipes in Spherical Polar Coordinates”

  7. -Tuesday, June 3 at 2:30 pm Markus Zenk in the “Low Mach number - well-balanced seminar”: “A well balanced scheme for the Euler equations with gravitational potential”

  8. -Tuesday, June 3 at 11:00 am Alexander Kurganov (New Orleans, USA) in the “Oberseminar”: “Well-Balanced Central-Upwind Schemes for Hyperbolic Systems of Balance Laws” room: 30.02.003

  9. -Monday, June 2 at 5:15 pm Volker Springel in the Physikalische Kolloquium: “Forming the milky way on a supercomputer”, room: Hörsaal P des Physikalischen Instituts

  10. -Monday, June 2 at 11 am: Our group meeting, room: 30.02.003


May 2014:

- on Tuesday, May 13 at 11 am Pablo Gallego will speak in the "Discontinuous Galerkin and moving mesh seminar": "A DG implementation of the compressible Euler equations in the DUNE framework" in room 30.02.003

  1. -Monday, May 12 at 4 pm: Our group meeting, room: 30.02.003

  2. -Monday, May 12 in the “Applied Analysis seminar” at 2:15 pm:  Marlies Pirner: "On the Fokker-Planck equations"; at 3:00 pm: Markus Zenk: "A potential based method for dealing with involution constraints" room: 30.02.003

  3. -Friday, May 9 at 2 pm Markus Zenk in the “Low Mach number - well-balanced seminar": ”Can we extend LeRoux’s method for source terms to multi-dimensions?”

  4. -Thursday, May 8 at 2 pm in the “Hydrodynamic limit seminar”: Philipp Schmitt “Microscopic modeling of a macroscopic scalar conservation laws with a discontinuous flux function”

  5. -Tuesday, May 6 in the “Applied Analysis seminar” at 4:15 pm: Julian Pöll: "The Cauchy problem for quasilinear equations" at 5:00 pm: Christoph Seifert: "The Cauchy problem for general first order equations" room: 30.02.003


April 2014:

- Tuesday, Apr. 29 at 10 am: Praveen C (via video) in the "DG moving mesh seminar": Introduction to limiting in two space dimensions room: 30.02.003

  1. -Monday, April 28 at 4 pm: Our group meeting, room: 30.02.003

- Monday, Apr. 14 at 2 pm: Jens Klotzky in the "Theory of hyperbolic conservation laws seminar": On a kinetic approach to conservation laws with discontinuous fluxes rm: 30.02.003

  1. -Friday, Apr. 11 at 3 pm: Ujjwal Koley in the “Oberseminar": Higher order methods for evolution equations: a report on how I spent my three years in Würzburg , room: 30.02.003

  2. -Thursday, April 10 at 10 am: Our group meeting , room: 30.02.003

  3. -Tuesday, April 8 at 4:15 pm: introductory meeting of the "Analysis and applied math seminar"

  4. -Thursday, Apr. 3 at 2 pm: Markus Zenk in the “Low Mach number - well-balanced seminar": A 2nd order extension of my well balanced scheme for Euler with gravity , rm: 30.02.003


March 2014:

  1. -Monday, Mar. 31 at 2 pm:  Our group meeting , room: 30.02.003

  2. -Friday, Mar. 28 at 11 am: Pablo Gallego in the “DG moving mesh seminar": How to limit oscillation in DG by involving shock detectors , room: 30.02.003

  3. -Friday, Mar. 18 at 11 am: Alexander Hefter in the “Low Mach number - well-balanced seminar": Implementing a well balanced method in Clawpack, room: 30.02.003

  4. -Thursday, Mar. 17 at 10 am: Yinhua Xia in the “DG moving mesh seminar”: On the status of our moving mesh method, room: 30.02.003

  5. -Thursday, Mar. 13 at 11 pm: Alejandro Bolanos in the “Low Mach number - well balanced seminar” On my simulations for stellar evolution, room: 30.02.003


Feb. 2014:

- Thursday, Feb. 27 at 2:15 pm: Frank Pörner in the “Kinetic hydrodynamic and plasma seminar”, title: “On my DG code for ideal MHD” room: 30.03.007