piwik-script

Deutsch Intern
  • Students in the lecture hall
Mathematical Fluid Mechanics

Courses

Current Semester

Previous Semesters

Vorlesung: Tu. 12:15 - 13:45 Uhr und We. 8:15 - 9:45 Uhr,  Raum SE 40

Übung: Th 16:15-17:45, S0.101 (Tutor Claudius Birke)

Theory and numerics of nonlinear partial differential equations

We. 10:15-11:45, Raum SE 40

First meeting:  Tu,  15.10 at 10:15 Uhr in SE 40.

Within the scope of this seminar it is possible to read up on a topic for a master thesis.

We. 10:15-11:45, Raum SE 40

First meeting:  Tu,  15.10. at 10:15 Uhr in SE 40.

Within the scope of this seminar it is possible to read up on a topic for a Bachelor thesis.

First meeting Tu, 15.10., 16.15 , Room SE 22.00.017, Emil Hilb Weg 22

 

Summer Semester 2019

Prof. Dr. Christian Klingenberg

Lecture: Tu. 10:15 - 11:45 Uhr und We. 14:15 - 15:45 Uhr,  Room SE 30

Exercise: Th 12:15-13:45, S0.101 (By Farah Kanbar)

This course is also for Students of Master Mathemastics/Computational Mathematics (As the Module: "Zurzeitnochnichtbekannt"). The lecture introduces to partial differential equation of fluid dynamics.

We. 10:15-11:45, Raum SE 40

First meeting:  We,  24.05 at 10:15 Uhr in SE 40.

Within the scope of this seminar it is possible to read up on a topic for a master thesis.

 

Tuesday, June 4

 

4:00 - 4:35 pm: Maximilian Lorenz: On modeling American options

4:40 - 5:15 pm: Kathrin Hellmuth: Volatility models in stochastic financial mathematics

5:20 - 5:55 pm: Matthias Pascal Clad: On the wave equation

 

Tuesday, June 11

 

4:00 - 4:35 pm: Stefan Pfeuffer: Well-posedness for scalar conseravation laws

4:40 - 5:15 pm: Kardelen Koc: On well-balanced schemes for Friedrichs Systems

 

Tuesday June 25

 

4:00 - 4:35 pm: Julian Meusel: On a strongly hyperbolic formulation of the Einstein equations

4:40 - 5:15 pm: Sarah Winkelmann: Numerics for conservation laws: finite volume methods

5:20 - 5:55 pm: Sarah Winkelmann: Numerics for conservation laws: high order methods

6:00 - 6:30 pm Mattis Vogelsang: On the equations of magnetohydrodynamics

 

Tuesday July 9

 

4:00 - 4:35 pm: Winnie Hartwig: An introduction to the discontinuous Galerkin method, part 1

4:40 - 5:15 pm: Winnie Hartwig: An introduction to the discontinuous Galerkin method, part 2

5:20 - 5:55 pm: Felix Weiß: On the discontinuous Galerkin method, part 1

6:00 - 6:35 pm: Felix Weiß: On the discontinuous Galerkin method, part 2

 

additional participants in this seminar:

- Lukas Baumgärtner: Machine learning and numerical simulations of partial differential equations

We. 10:15-11:45, Raum SE 40

First meeting:  We,  24.04 at 10:15 Uhr in SE 40.

Within the scope of this seminar it is possible to read up on a topic for a Bachelor thesis.

 

Mi. 12. Juni

8:00 - 8:35 Uhr: Jonas Dornbusch: Numerische Methoden zur Lösung der Wärmeleitungsgleichung

8:40 - 9:15 Uhr: Maximilian Schemel: Über die Modellierung von Öl-lagerstätten mit der Buckley-Leverett Gleichung

9:20 - 9:55 Uhr: Maximilian Schell: Wohlgestelltheit für skalare Erhaltungsgleichungen

 

Mi. 26. Juni

8:00 - 8:35 Uhr: Till Düsberg: Räuber-Beute Modelle in der mathematischen Biologie

8:40 - 9:15 Uhr: Fridolin Popov: Über ein Modell über die Bewegung von Zellen

9:20 - 9:55 Uhr: Moritz Beck: Über stochastische Differentialgleichungen I

 

Mi. 10. Juli

8:00 - 8:35 Uhr: Moritz Beck: Über stochastische Differentialgleichungen II

8:40 - 9:15 Uhr: Marius Volpert: Numerische Lösungen für Erhaltungsgleichungen: der Godunov-Löser

9:20 - 9:55 Uhr: Jonas Schlecht: Numerische Lösungen für Erhaltungsgleichungen: approximativer Godunov-löser

Dr. Stephan Schmidt

Lecture: Tu. 12:15 - 13:45, S0.108 and We. 16:00 - 17:00 Uhr,  Turing-Hörsaal

Exercises: Th. 12:15-13:45, 14:15-15:45, 16:15-17:45, SE 8

Winter Semester 2018/19

Prof. Dr. Christian Klingenberg

Lecture: Tu. 10:15 - 11:45 and We. 10:15 - 11:45,  Room SE 40

Exercise: We 8:30-10:00, S0.101 (By Simon Markfeder)

This is a first course on partial differential equations. 

Mo. 8-10, Raum SE 40

 

Mo. 3. Dez.

8:00 - 8:30 Uhr: Tsu-Peng Hsu: “Gas flow in one space dimension, part 1”

8:40 - 9:10 Uhr: Steffen Krannich: "Gas flow in one space dimension, part 2”

9:20 - 9:50 Uhr: Kardelen Koc: "Gas flow in one space dimension, part 3”

 

Mo. 10. Dez.

8:00 - 8:30 Uhr: Sarah Winkelmann: “Numerics of hyperbolic equations part 1"

8:40 - 9:10 Uhr: Alexander Bayer: "“Numerics of hyperbolic equations part 2"

9:20 - 9:50 Uhr: Stefan Zips: “Numerics of hyperbolic equations part 3"

 

Mo. 17. Dez.

8:00 - 8:30 Uhr, Julian Meusel: “A covariant alternative to the Einstein equations: deriving the second-order CCZ4 system”

8:40 - 9:10 Uhr, Tobias Herzing: “Introduction to stochastic differential equations”

9:20 - 9:50 Uhr, Tobias Herzing: "Numerics of stochastic differential equations”

 

Mo. 7. Jan.

8:00 - 8:30 Uhr: Nadja Henning: “Godunov’s method for linear system of hyperbolic partial differential equations”

8:40 - 9:10 Uhr: Stephan Pfeuffer: “Finite volume method for scalar conservation laws”

9:20 - 9:50 Uhr: Winnie Hartwig: “Godunov’s method for systems of conservation laws using approximate Riemann solvers”

 

Mo. 21. Jan.

8:00 - 8:30 Uhr: Siqi Wang: Computing financial derivatives

8:40 - 9:10 Uhr: Jonas Jackwirth: “Finite volume methods for multi-dimensional systems of conservation laws”

9:20 - 9:50 Uhr: Tahamina Akter: “An introduction to to the Boltzmann equation”

 

Mo. 28. Jan.

8:00 - 8:30 Uhr: Katharina Bernard: “On reconstruction of dynamic objects in computerized tomography”

8:40 - 9:10 Uhr: Kathrin Hellmuth: “Derivation of the Black Scholes equation”

9:20 - 9:50 Uhr: Steffen Hennig: “On numerical conformal mappings”

Do. 12-14, Raum 40.03.003

 

Do. 10. Jan. 2019

12:15 - 12:50 Uhr, Moritz Beck: Über Zwei Punkt Randwertprobleme

13:00 - 13:35 Uhr, Tillman Schmucker: Die Wärmeleitungsgleichung

 

Do. 24. Jan. 2019

12:15 - 12:50 Uhr, Jonas Schlecht: Numerik zur Wärmeleitungsgleichung, erster Teil

13:00 - 13:35 Uhr, Fridolin Popov: Numerik zur Wärmeleitungsgleichung, zweiter Teil

 

Do. 31. Jan. 2019

12:15 - 12:50 Uhr, Stefan Pfeuffer: Finite Differenzen Verfahren zur Lösung schalerer Erhaltungsgleichungen

13:00 - 13:35 Uhr, Lukas Baumgärtner: ClawPack, ein Programmpaket zur Lösung von hyperbolischen Erhaltungsgleichungen

Di. 16:15 - 17:45, Physik West SE 22.00.017 

 

08.01.2019  Luca Umminger: “Einführung, stochastische Prozesse, Brownsche Bewegung”

 

08.01.2019  Solveig Wittig: Itô Integral

 

15.01.2019  Maureen Krumtünger, Itô Formel

 

15.01.2019  Kaja Jurak, Stochastiche Differentialgleichungen

 

22.01.2019  Caecilia Hepperle, Diffusion 1

 

22.01.2019  Bastian Dittrich. Diffusion 2

 

29.01.2019, Nicole Dannenberg, Diffusion 3

 

29.01.2019  Anton Söllner,  Black-Scholes oder Feynman-Kac

Dr. Stephan Schmidt

Lecture : Tu. 16:15 - 17:45 Uhr, Room S0.103 und We 14:15 - 15:45 Uhr,  Room S0.103

Exercises: We 16:15-17:45, S0.102